
Зубна імплантація – повне відновлення втрачених зубів від кореня до коронки – має незаперечні переваги перед будь-якими альтернативними методами:
- вона повністю відновлює жувальну функцію;
- результат такого лікування куди довговічніше і ефективніше знімного протезування;
- завдяки ефективному розподілу навантаження забезпечується збереження кістки (нормальна функція жування, відсутність втрат кістки і комфортний побут – все це разом подовжує життя людині).
Імплантація та її нові методики
Будучи однією з наймолодших методик, які застосовує стоматологія, імплантація компенсувала свій «юний вік» божевільними темпами розвитку технологій. Але до недавнього часу вона все одно не була найкращим методом вирішення проблеми відсутніх зубів по 2 причинам:
- довге лікування (при тому, що більшість пацієнтів завжди вибирають технології типу «експрес»);
- висока ціна.
У пошуках досконалості стоматологія пробувала безліч видів імплантів, допрацьовувала і покращувала наявні протоколи. Результатом таких – масштабних у всіх сенсах – робіт, проведених в останні 50 років, і стала швидка імплантація, вона ж експрес-імплантація зубів.
Швидка імплантація і її види
Що означає слово «експрес» в назві методики:
- вживляння імплантів за 1 день;
- моментальну повну або часткову навантаження на штучні зуби в день установки імплантів;
- безпечне лікування де-факто за 1-2 прийоми у лікаря.
Реалізовано технології, позначені, як експрес, через щадні (мінімально травматичні) методи втручання, завдяки чому така імплантація стала називатися імплантацією без операції. Тобто:
- без розрізу ясна;
- накладення швів;
- тривалого періоду реабілітації;
- поступового нарощування тканин;
- регулярних відвідувань лікаря.
Та все це – відмінні ознаки лікування в режимі «експрес», а його результат (головне, що цікавить пацієнта) залишається рівно таким же, який дає класична двоетапна імплантація.
Імплантація в режимі «експрес» вже встигла «обрости» різними підходами до проведення лікування, найбільш ефективні і популярні методи її проведення:
- класична моментальна імплантація зубів (вона ж одномоментна);
- базальна експрес-імплантація зубів;
- протоколи All-on-4 і Fll-on-6.
Класична моментальна імплантація зубів
Миттєва імплантація зубів за програмою «експрес» економить час пацієнта двічі:
- після видалення – імплантат ставиться прямо в вийшла лунку;
- після вживлення імплантату – він моментально навантажується тимчасовим протезом.
Якщо імплантація поєднується з процесом видалення в кількості від одного зуба, можна сміливо стверджувати, що це експрес-імплантація зубів.
Методика диктує важливі вимоги:
- ясна пацієнта повинні бути повністю здорові;
- видалення потрібно проводити дуже акуратно, щоб мінімально зашкодити кісткову тканину;
- при необхідності порожнину в кістці відразу після вилучення зуба може заповнюватися складом для нарощування обсягу твердих тканин, тоді установка буде мати ще й елементи остеопластики.
У деяких випадках класична експрес-імплантація проводиться через час після видалення. Тоді з дати вилучення зубів до дня установки імпланта має пройти не менше півроку, а порожнину в кістці готується за допомогою спеціального інструменту (найчастіше це лазерна або трансгінвальна імплантація з виконанням проколу).
Базальна експрес-імплантація
Базальна імплантація в режимі «експрес» проводиться, коли кістки для моментальної установки імпланта недостатньо. Останній ставиться в глибокий – базальний – кістковий шар, який має більшу щільність і може надійно утримувати титановий імплантат.
Базальна імплантація в режимі «експрес» часто використовує:
- спеціальні системи, розташовані під нахилом;
- нероз’ємні або похилі абатменти;
- хірургічні шаблони (дозволяють встановити імпланти точно за планом, економлять час, щадять м’які тканини – процедура мінімально травматична).
Методика імплантації в базальний кістковий шар теж не передбачає серйозного втручання – відновлення зубів може проводитися без розрізу ясенний тканини (відповідно, шви теж не накладаються) через невеликий прокол. Підходить такий метод «експрес» для відновлення як 2-3 зубів, так і всього зубного ряду (на 4-12 імплантів).
Експрес-імплантація All-on-4 і All-on-6
Експрес-імплантація по протоколам All-on-4 і All-on-6 відноситься до нових методів імплантології, які вже здобули широку популярність і чималу популярність. Ця методика теж називається імплантацією без операції і застосовується при повній адентії – відсутності зубів на всій щелепи або всіх зубів у роті.
Суть експрес-методу:
- в щелепу імплантують 4 або 6 імплантів – титанових стрижнів, які будуть заміщати зубні коріння (відповідно All-on-4 і All-on-6);
- на титанові стержні відразу накладається акриловий дугового протез з тимчасовими коронками на весь ряд (жувати на нові зуби можна буквально через 1-2 дня);
- через 4-6 місяців, коли титанові імпланти повністю зростуться з кісткою, проводять постійне протезування.
Метод дійсно дозволяє відновити весь зубний ряд (або обидва ряди) за 1 прийом (не рахуючи етапу постійного протезування) без складних операцій і тривалої реабілітації з нормальною жувальної функцією вже на наступний день.
Які показання та протипоказання має імплантація в режимі «експрес»?
Перевага методик експрес (прискореного відновлення) незаперечно: вони дають швидкий результат при мінімальних ризиках і довгострокове здоров’я порожнини рота. Але називати такі технології імплантацією без операції все-таки не зовсім вірно.
Операція проводиться:
- виконується прокол кістки;
- імплант проходить через ясна;
- може використовуватися лазер, хірургічні шаблони.
Тому експрес-імплантація – це все-таки хірургічне лікування: щадне, швидке, комфортне, але має свої серйозні протипоказання. Проводиться експрес-імплантація при наявності об’єктивних можливостей застосування одного з її методів. Причому для кожної програми є свої показання, про які детально розповість лікар.
Показання до експрес установці імплантів
Тут же розглянемо загальні показання, при яких моментальна імплантація зубів (експрес, швидка, одномоментна, з негайною навантаженням і т. Д.) Може проводитися.
Серед них:
- значне руйнування крайнього зуба (лікар рекомендує видалення, а класичне протезування недоступно, тому що немає опорних зубів);
- відсутність 1 зуба і більше;
- повна адентія (немає всіх зубів на одній або обох щелепах);
- збиток кістки, коли немає відповідних методик її експрес-відновлення.
Бажання пацієнта швидко відновити зубний ряд, відсутність можливості чекати, поки лунка після видалення затягнеться, незначна збиток кістки – все це ситуації, при яких імплантація за методикою «експрес» буде кращою і рекомендованою.
Протипоказання
Обставини, при яких імплантація по швидкій методиці не може виконуватися – діляться на абсолютні (не проводиться взагалі) і відносні (експрес-імплантація може бути проведена після лікування).
Абсолютні протипоказання для лікування в режимі «експрес»:
- юний вік пацієнта (до 18 років);
- онкологія;
- хвороби крові.
З великою обережністю і тільки за показаннями імплантація в режимі «експрес» застосовується при діабеті, ВІЛ, значною атрофії кістки.
Відносні протипоказання для програм «експрес»:
- вагітність;
- годування груддю;
- остеопороз;
- пародонтоз (виняток – базальна імплантація, яка благотворно впливає на відновлення кістки завдяки моментальної навантаженні);
- прийом препаратів, що впливають на згортання крові;
- запалення ясен.
Які переваги має імплантація в режимі «експрес»
Які дає переваги експрес-імплантація:
- швидкий результат за 1-3 дні (остаточний – через 10 днів або півроку в залежності від вибору методики групи «експрес»);
- економія часу пацієнта;
- мінімальні терміни реабілітації;
- можливість відновити всі відсутні зуби буквально за 2 прийоми;
- в ряді випадків імплантація за методикою «експрес» – це єдиний спосіб повернути здорову красиву посмішку і повністю відновити жувальні функції, припинивши збиток кістки.
Звичайно, свої недоліки експрес-імплантація теж має, в першу чергу до неї відносять протипоказання і необхідність хірургічного втручання. Але стоматологія продовжує працювати над удосконаленням методів:
· втручання стає все більш щадним;
· багато протипоказання, які були абсолютними ще кілька років тому, сьогодні такими не є.
За яких умов застосовується експрес-методика?
При всіх своїх перевагах імплантація в режимі «експрес» – дуже відповідальна процедура, що вимагає дотримання ряду умов, без яких результат не буде довгостроковим і безпечним для здоров’я. До таких умов відносяться:
- точна діагностика (експрес-методи використовують комп’ютерну томографію, щоб лікар міг отримати максимально докладні відомості про особливості, щільності, товщині кістки, висоті її ділянки, в який будуть імплантуватися імпланти);
- висока якість матеріалів, які використовує імплантація (застосовуються прогресивні моделі, розроблені саме для програм експрес);
- висока кваліфікація імплантолога (хірурга);
- застосування сучасних технологій (шаблони, лазерне обладнання).
Імплантація за програмою «експрес» проводиться як під місцевим знеболенням (комп’ютерна анестезія), так і під загальною седацією (медичний сон).
Етапи установки імплантатів
Хоча це і швидка імплантація (навіть моментальна), займає вона більше одного дня, тому що передбачає кілька етапів:
- підготовка (зубна імплантація в режимі «експрес» або будь-якому іншому вимагає ретельної підготовки – комп’ютерна томографія щелеп, також дуже бажано провести професійну чистку зубів, якщо вони присутні);
- хірургічний (видалення та імплантація або тільки встановлення імплантів, коли лунка вже затягнулася і лікар робить прокол в кістки для установки імплантату);
- протезування (в перший-третій день це установка тимчасових протезів з формувачем ясен або акрилової коронкою на неї, через 10 днів або після повного приживлення – установка постійних цирконієвих або металокерамічних протезів).
Реабілітація
Реабілітаційний період при використанні будь-якої методики «експрес» займає мінімум часу і практично не доставляє дискомфорту. Це підтверджують численні відгуки про експрес-імплантації зубів від задоволених пацієнтів різного віку.
Про правила реабілітації детально розповість лікар, тут же позначимо тільки основні моменти:
- швидка імплантація допускає навантаження на зуби в день установки імплантів, але їжа в перший час повинна бути м’якою;
- не варто боятися жувати на штучні зуби, це корисно (моментальна навантаження на кістку покращує кровопостачання ясен і запускає природні регенераційні процеси, що дає велику перевагу – прискорене приживлення імпланта);
- твердість їжі треба поступово нарощувати з 4 по 8 день.
Гігієнічні процедури проводяться з другого дня після того, як була проведена імплантація експрес-методом. Двічі в день потрібно акуратно чистити зуби і полоскати рот (неінтенсивно) після прийому їжі.